Безперечно, однією з країн, у якій людина має побувати хоча б раз у житті, є Італія. Вона знаходиться на півдні Європи і омивається декількома морями: Середземного Атлантичного океану, Лігурійським на північному заході, Тирренським на заході, Іонічним на південному сході, Адріатичним на сході, і тому має чудові ландшафти й досить комфортний середземноморський клімат. Вам точно треба відвідати її, якщо ви вважаєте себе справжнім мандрівником, або пірнути у вирій подій сивої давнини й повернутись на декілька століть назад, скуштувати піцу з сиром «Моцарелла» або традиційну пасту й побачити на власні очі дива, які приготував для вас «італійський чобіток». Італія, безперечно, підкорить вас своїм гарячим темпераментом і культурними скарбами.
Незважаючи на м’який клімат Середземномор’я, погода в різних частинах країни може дещо відрізнятися. Загалом, літо в Італії сухе й тепле, восени дощить, а зими трохи прохолодні, але не морозні. Найтепліший місяць – липень, а найхолодніший – січень. Ближче до Альп Клімат стає гірським і, отже, більш холодним і дощовим. Найкращим часом для подорожі Італією вважається квітень-травень або вересень-жовтень. Саме в цей сезон ви отримаєте найкраще співвідношення ціна-якість. Найнижчі ціни на проживання й харчування ви отримаєте взимку, а літом зможете не тільки дивитись на видатні пам’ятки, а й насолодитись плаванням у морських глибинах.
Саме в цій країні знаходиться безліч відомих на весь світ місць, до яких кожного дня приїжджають мільйони туристів з різних куточків планети. Насправді про Італію можна написати й сказати надзвичайно багато, адже будь-яке місто тут має свій особливий колорит та характер. Але сьогодні мова піде про колискову стародавньої цивілізації, «Вічне місто» й італійську столицю – Рим. Тут на скрижалях часу викарбувана історія існування однієї з найстаріших держав світу – Римської імперії, що зазнала яскравого розквіту й дивовижного падіння. На чарівних вулицях гостинного міста годинник, що зазвичай біжить стрімголов, ніби застигає, аби дати змогу кожному з нас доторкнутись до всього величного й могутнього.
Заснований Рим був ще в 753 році до нашої ери на річці Тибр. З плином часу новоутворена держава поширила свій вплив на більшу частину сучасної Італії, а згодом і на майже всю Південну Європу, величезну частину Західної Європи та Північну Африку. Досить довго імперія утримувала позиції наймогутнішої держави світу і змушувала підкорятись собі сотні народів. Пізніше вона паде , але вимощені бруківкою дороги й стіни Рима все ще дихають силою й незламністю минулого.
Це місто майже неможливо оглянути за невеликий проміжок часу, але ми спробуємо розповісти про місця «must-visit» для будь-якого туриста.
Справжнім символом, напевно, усієї Італії є, безперечно, Колізей. Його зображення ми бачимо на більшості сувенірних листівок та магнітів, на картинках у путівниках і в інтернеті. Щороку сюди приїжджають біля 6 мільйонів людей. Він являє собою найвідоміший та найвеличніший амфітеатр, збудований у епоху Античності. Тут проводилися бої гладіаторів, страти та вистави. Цікаво дізнатися про те, що цю неймовірну споруду збудували всього лише за вісім років, і це сотні років тому! Спочатку Колізей мав назву «Амфітеатр Флавієв», але її змінили в Середньовіччі. Назва, яка існує зараз і є звичною для нас, походить від латинського слова «колосальний». Спочатку амфітеатр було оздоблено мармуром, а клітки з тваринами знаходилися під ареною. Із плином часу його зовнішній вигляд трохи змінився. За роки існування споруда зазнала землетрусів, бомбардувань та грабіжницьких набігів, але все ще один тільки погляд на величний Колізей змушує нас затамовувати подих.
Неподалік ви побачите Римський форум – руїни безлічі храмів(Сатурна, Венери, Ромула, Веста та ін.), арок (Тіта, Септимія Северуса), колон, вулиць, базилік. Це місце можна назвати серцем Риму, адже в далекому 5 столітті тут відбувалися головні політичні й церковні події. Тут проводилися ярмарки й суди, а зараз туристи мають можливість пірнути у вирій подій минулого й відчути себе жителем «Вічного міста» часів імперії.
Далі прямуйте до площі Венеції. Звідси зазвичай стартують оглядові екскурсії, тут сконцентрована транспортна розв’язка. Центральне частину площі займає пам’ятник, зведений у 1911 році на честь Віктора Еммануїла II, який був першим правителем об’єднаної Італії. Біла споруда, прикрашена колонами, кам’яними фігурками, барельєфами й візерунки, нагадує палац. Посередині своє місце займає, відповідно, статуя Еммануїла II.
Наступна всім відома пам’ятка архітектури – фонтан Треві. Знаходиться він на невеликій площі Пьяцца-ді-Треві. Територія навколо фонтана завжди переповнена туристами, тому зробити фотографію або ретельно роздивитись його буде дуже складно. Тим не менш, композиція вражає кожного, хто хоч одним оком глянув на неї. Завершено будівництво було в 1762 році. Цікавим фактом є й те, що над фонтаном працювали одразу два архітектори: Ніколо Сальві витратив багато років на власний шедевр, але допрацював його Джузеппе Панніні. Виконано фонтан у розкішному стилі бароко. Він вважається найкрасивішим у всьому місті, а також найбільшим на Апеннинському півострові. Центральна фігура Треві – статуя Нептуна заввишки 26 метрів. Морський бог ніби з’являється з глибин на колісниці у вигляді раковини, в яку запряжені морські коні (гіпокампи) та тритони. По обидва боки від грізного чоловіка розташовані постаті римських богинь Здоров’я (ліворуч) та Ізобілія (праворуч). Прикрасами слугують також різноманітні фігурки й барельєфи. Не забувайте обов’язково кинути монетку у фонтан, аби незабаром повернутися до величного Рима.
Пройдіть трохи і опинитеся у Колони Марка Аврелія, встановленої в 180 році на честь римського імператора. Барельєф на колоні «розповідає» про те, як відважні римляни билися з германцями та сарматами.
Наступний у нашому списку – Пантеон. Це ще одне нагадування про могутність і славу колись існуючої Римської імперії. Але, на відміну від більшості інших, саме цей храм дійшов до нас у своєму майже первинному вигляді, зберігши дух та особливий антураж. Зведення споруди датується десь 25-27 роками нашої ери. За це ми завдячуємо консулу Марку Віпсанію Агріппою, який був зятем імператора Августа. За час існування Пантеон зазнав декілька пожеж, і тому він був перебудований у язичницький храм у 126 році нашої ери. Сталося це за імператора Адріана. Саме ця людина наказала на фасаді вибити такий напис: «M. AGRIPPA L F COS TERTIUM FECIT», що перекладається з латини як «Марк Агріппа, син Луція, обраний консулом, спорудив це». З 609 року храм є християнським. Купол пантеону справді дивує, адже його розмір – аж 43 метри! Всередині стіни прикрашені статуми семи богів, чиї імена співвідносяться з 7 планетами: Меркурієм, Венерою, Марсом, Юпітером, Сатурном, Місяцем та Сонцем. У Пантеоні також знаходяться поховання багатьох визначних історичних, культурних і політичних діячів різних часів. До речі, відвідати храм ви зможете абсолютно безкоштовно.
Далі необхідно відвідати площу Навона. Її друга назва – «площа трьох фонтанів». Це одна з найвідоміших площ Рима, а також улюблене місце самих мешканців міста. Тут цілодобово вирує життя, сотні людей зустрічаються одне з одним, розмовляють про життя, обговорюють останні новини або політику, їдять морозиво або просто насолоджуються променями сонця, сидячи на одній з лав. Спочатку, в епоху Античності, на цьому місці знаходився стадіон Доміціана. У стародавні часи тут проводилися ярмарки, фестивалі, карнавали та міські свята. З 1477 до 1869 року тут також працював ринок, де можна було придбати продукти харчування. Навона, як нескладно здогадатися, прикрашена трьома фонтанами архітектора Берніні:
На Пьяцца Навона також знаходиться церква СантАньєзе-ін-Агоне – проєкт суперника Берніні – Борроміні – зведена на честь святої мучениці Агнеси за велінням Папи Інокентія Х. Головна реліквія храму-голова самої Агнеси; до церкви примикає Палаццо-Памфілі, збудований у XVII ст. також за проектом Борроміні. Поруч — церква Санта-Марня-дельльАніма, що належить громаді німецьких католиків у Римі; у ній похований папа Адріан VI – уродженець Утрехта, останній папа неіталійського походження ще задовго до папи Івана Павла ІІ.
Ще одне не менш значуще місце в Римі – Іспанські сходи, виконані в стилі бароко. Вони містять у собі аж 138 сходинок, якими ви маєте пройти, кидаючи собі виклик здолати й цю вершину. Аби дістатися сюди, прямуйте до однойменної площі Іспанії. Біля підніжжя ви побачите фонтан «Баркаччіа» роботи П’єтро Берніні, батька великого Джан Лоренцо Берніні, що є напівзатопленим баркасом — нагадування про велику повінь 16 ст. Іспанські сходи ведуть до вершини пагорба Пінчо та церкви Триніта-деї-Монті. Окрім чарівного вигляду й особливого антуражу, ця пам’ятка відома великою кількістю магазинів з ювелірними виробами або брендовим одягом й кафе. Один з найпопулярніших закладів — Antico Caffe Greco, де пили каву Гете, Шопенгауер, Стендаль та Вагнер. Саме тут у м’якому кріслі за чашкою ароматного напою ви зможете зануритись у свої мрії й розпланувати подальший екскурсійний маршрут.
Арка Костянтина – тріумфальна арка, що найкраще зберіглась із часів епохи Античності. Її також вважають найкрасивішою та найбільшою в місті. Збудована арка з білого мармуру. Барельєфи й написи слугують прикрасами.
Перетнути річку Тибр можна через мостом Ponte Vittorio Emanuele II, щоб дістатися всім відомого Ватикана – мініатюрної держави в державі католицької віри. Його було засновано згідно з Латеранською угодою між італійською державою та Римо-католицькою церквою у 1929 році. Про те, що ви знаходитися фактично за кордоном іншої країни, постійно нагадують біло-жовті прапори. Державною мовою тут є латинь. Тут розташовані всі вищі органи управління римо-католицькою церквою, включаючи резиденцію Папи Римського. Його площа становить лише 0,44 квадратного кілометра. Населення є багатонаціональним і складається з 1000 осіб. Ватикан визнано найменшою державою у світі, і тому кожний, хто приїхав в Італію, прагне потрапити сюди. Погодьтесь, такий досвід можна отримати тільки в Італії.
Саме в цій державі зберігаються найцінніші витвори художників, скульпторів й інших творців різних часів, тому якщо ви вважаєте себе поціновувачем мистецтва, то вам необхідно присвятити день відвідуванню Ватикана.
На маленькій території держави знаходяться справжні палацові комплекси, знамениті сади, музеї та художні галереї, а також гарні собори.
Візьміть до уваги, що потік туристів у резиденції Папи Римського величезний, тому на шляху зустрінуться довгі черги. Отже, ходити музеями Ватикана краще в складі групи з екскурсоводом, який надасть всю необхідну інформацію про експонати й не дасть загубитися в різноманітті фресок, картин, скульптур тощо.
Звісно, однією з найбільших і найвидатніших пам’яток є собор Святого Петра. Над створенням собору працювали талановиті фахівці епохи Відродження: Браманте, Рафаель, Мікеланджело, Берніні. Одночасно в соборі можуть перебувати шістдесят тисяч осіб. Перед тим, як зайти до собору, ви опинитеся на площі Святого Петра – найбільшої площі міста. До речі, саме ця площа формально є кордоном між Ватиканом та Італією. У її центрі височить Єгипетський обеліск. Сам собор є, безперечно, справжнім архітектурним та мистецьким втіленням історії. Досвідчені мандрівники рекомендують піднятися на дах споруди, аби з висоти польоту птаха насолодитися неперевершеним панорамним видом на місто.
Палаци Ватикану утворюють найбільший музейний комплекс у світі. У численних галереях, виставкових залах, внутрішніх двориках збережено твори мистецтва, ціну яким неможливо скласти. Це багатство збиралося протягом багатьох століть кожним римським понтифіком. У бібліотеці Ватикану зберігаються найбагатші збори книг та давніх манускриптів. У Сикстинському залі знаходиться рукописна Біблія, датована IV століттям.
Сади Ватикану – одні з найкращих у всій Європі. Тут, у тіні гіллястих дерев, ви зможете відпочити після насиченої екскурсії. Доглядають за садами 20 садівників. Головною їхньою окрасою вважаються фонтани, яких тут багато. Найбільш вражаючий з них – фонтан Галеона, збудований у 17 столітті.
У Ватикані також і нині працює найдавніша аптека у світі, яка продає такі ліки, які складно знайти в Римі. Засновано її було в 1277 році.
Отже, якщо ви завітали до Рима, не втрачайте можливість відвідати «державу в державі».
Для зручності Рим можна розділити на декілька районів з
Окремо хотілося б розповісти про їжу, яку варто було б спробувати, приїхавши до «Вічного міста». Звісно, ми всі чули про різні види пасти, піцу, лазанью або вино (яке, до речі, коштує досить недорого). Відповідно, кафе й ресторанів у Римі також багато, що є цілком нормальним для туристичного центру. Єдине, що можна порадити: відвідуйте ті заклади, де сидять самі італійці. Так ви точно не розчаруєтеся у виборі. Обовязково спробуйте морозиво на вулиці – джелато. Купуючи його, ви, можливо, побачите справжнє шоу від продавців.
Якщо у вас виникає бажання доповнити відпочинок незабутнім шопінгом, то ви точно за адресою. Більшість брендових магазинів зосереджено в районі вулиці Корсо. Якщо ж ви надаєте перевагу бюджетним покупкам, то вам на via del Tritone, площу Кампо-де-Фьорі та в районі Пантеону. З торгових центрів зазвичай рекомендують 2: Euroma2 та Cinecittà Due.
Пам’ятайте: всі дороги ведуть до Риму, і якщо ваша привела вас саме сюди, намагайтесь, незважаючи на втому, вивчити місто й запам’ятати кожний момент, проведений тут. І тоді ваше серце точно не залишиться байдужим!
Адреса: м. Киів , пр. Миколи Бажана , 26
Тел : +38 (050)-915-58-64
Пошта: intertur.tk@gmail.com